BİTKİ BAKIMINDA EN YAYGIN BEŞ SORUN

Evimizi paylaşan her canlı gibi; bitkiler de hayatımıza girdiklerinde bize yeni sorumluluklar getiriyorlar. Bizi büyüme süreçlerine dahil eden, yaşam alanımızı paylaştığımız, evimizi güzelleştiren sevgili bitki dostlarımızın sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için elimizden geleni yapmak istiyoruz hepimiz. Dertlerini anlamaya çalışırken kendimizi onlarla içimizden, hatta çoğunlukla yüksek sesle, konuşurken buluyoruz.

“Neden soldu yaprakların?”
“Suyunu verdim güneşe koydum ben sana daha ne yapayım be güzellik?”
“Yerini sevmedin mi neden büyümüyorsun?”

@urbanjungleturkey instagram hesabına sıklıkla bitki fotoğrafları ile beraber bitki bakımı ile ilgili sorular da geliyor. Elimizden geldiğince sizlere bitki bakımı konusunda yardımcı oluyor; destek veremediğimiz noktada ise “Uzmanlara Soruyoruz” konsepti ile her biri kendi evinde birer uzman olan takipçilerimizin desteğini istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde de sizlere daha iyi destek olabilmek adına @greensquaremeter’in online olarak düzenlediği “Sorun Tespit Edebilme ve Çözüm Yöntemleri” söyleşisine ve “Bitkilerle Yaşam: Toprak 1.0″ atölyesine katıldım. Benim için inanılmaz faydalı oldu. @greensquaremeter‘in arkasında isim; sevgili Ahu’nun bitki bakımı hakkındaki tecrübesine ve bazı konulara bakış açısına hayranım!

Büyüdüğüme yardım ettiğin için teşekkürler by @milkyprintBitki bakımında ve sorununda çözüm, bitkiye özel ve özenli bir araştırma gerektiriyor. Bitkinin türü, şu an bulunduğu ortam, geçmiş hikayesi ve bitkinin kökeni gibi detaylar çözümü bulmak da önemli faktörler. Bu yüzden tespit edilen her soruna genel geçer bir çözüm önerisi sunmak çok zor. Çözümden önce sorun tespitinin önemine inanarak; sizlere karşılaştığımız yaygın sorunları, belirtilerini ve olası çözüm yöntemlerini beş kategoride paylaşmak istedik. İçerik de @greensquaremeter ile el sıkışıldı ve onaylandı, yani emin ellerdesiniz!

Çok Sulama & Yüksek Toprak Nemi

Bitki bakımında, “popüler” bitki sorunları listesinde çok sulama açık ara ile birinci sırada. Bazen bunun cömert Türk kültürü ile de alakalı olduğunu düşünüyorum. Tok misafiri zorla yedirmek gibi bitkilerimizi de tüm iyi niyetimiz ile suya boğuyoruz; kelimenin tam anlamı ile.

Gözlemlediğim en büyük sorun sararan yaprak belirtisini yanlış yorumlamamız. Yaprak sararmasını hep kuruma ile ilişkilendirdiğimiz için daha fazla su verip bitkiyi daha fazla suya maruz bırakıyoruz. Oysa bitki fazla suyu yapraklarına depolayıp atmaya çalışıyor.

Orkide – Aşırı Sulama


Belirti ve Sonuçları: Sineklenme, genelde aşağıdan başlayan yaprak sararması ya da yeşil renginin açılması; akabinde dökülmesi, yeni gelen filizlerin yeşil değil de kahverengi gelmesi, kaktüslerde gövdenin yumuşaması, köklerde çürüme, toprakta yosunlaşma, yaprak uçlarından su damlaması. 

Olası Çözümler: Sararan yaprakları koparmak, hasar çok fazla değil ise öncelikle suyu kesip daha fazla ışık ve ortam sıcaklığı ile toprağı kurutmak, ilerlerse köklerden şüphelenip toprak değişikliği ve kök temizliği yapmak. Sağlıklı kökler beyaz/açık renk olur. Gelecekte tekrarlamaması için ise bitkinin su ihtiyacını araştırmak ve tanımak.

Yetersiz Ortam Nemi

Ev gibi kapalı ortamlarda havada yer alan nem büyük sorun olabilir. Özellikle kışın kaloriferler çalışırken. Tropik bitki ailesinden gelen ve özellikle kökeni yağmur ormanlarından gelen bitkiler topraktan alacağı suya ek olarak nemli bir ortamda yaşamak isterler.

Belirti ve Sonuçları: Yapraklarda daha fazla terleme ve su kaybı, yaprak ucu ve kenarlarda yanıklık, solgunluk, yaprak dökülmesi, çiçek kuruması

Olası Çözümler: Yapraklı bitkiler için sprey ile dışardan su sağlanması, nemlendirici cihazlar ile ya da kışın kalorifer sulukları ile ortam neminin artırılması. @greensquaremeter‘dan öğrendiğim bir başka taktik ise nemi seven tropik bitkiler ile yeni yıkanmış nevresimler çarşafları kururken bir araya getirmek.

Direkt Işık   

Bitki dünyası tropik bitkiler ve sukulentler diye ikiye ayrılır. Kaktüslerin de içinde yer aldığı sukulent ailesi direkt ışığı sever; fakat tropik bitki ailesi her ne kadar aydınlık sevse de direkt ışıktan genelde hoşlanmazlar. @greensquaremeter der ki; aslında bitkilerin ana vatanlarındaki ortamları gözümüzde canlandırmak; uygun sulama ve ışık alışkanlıkları hakkında bize çok ipucu verir. Tropik ormanlarda devasa ağaçların altında katman katman yer alan bitkiler çoğu zaman ışığı filtrelenmiş olarak alıyor.

Satin Pothos – Güneş Yanığı


Belirti ve Sonuçları: Yapraklarda yanma, kabarcıklanma gibi deformasyonlar

Olası Çözümler: Direkt ışık alan bölgeden uzaklaştırmak, direkt ışığı tül perde ile engellemek, bir kaç bitkiyi bir araya getirip altlı üstlü, yüksekli alçaklı katmanlar oluşturarak güneş ışığının yapraklara filtrelenerek gelmesini sağlamak

Yetersiz Işık

Her bitkinin ışık ihtiyacı farklı. Sanseveria ya da Zamia az ışık alan ortamlarda mutlu mesut yaşasalarda yeşil yapraklı dostlarımız genelde aydınlık ortam istiyor.

Yetersiz Işık Sonrası Şekil DeformasyonuBelirti ve Sonuçları: Yapraklarda solma, sararma, dökülme; alaca renkli yaprakların rengini kaybetmesi, gövdede cılızlaşma, aşırı uzama, kaktüslerde şekil bozuklukları

Evet, aslında ne kadar hızlı büyüdü dediğiniz bitkiler aslında daha fazla ışığa ulaşmak için acı çekiyor olabilirler. Belirtileri okuyamazsak bitkiyi bir anda kaybedebiliriz.

Olası Çözümler: Daha çok güneş 🙂 Bitkinin evinizdeki yerini belirlemen önce bakmanız gereken pencerenizin yönü ve ışık alma süresini bilmek. Örneğin güney ve güney batı yönlerindeki pencereler bolca güneş ışığı alır ve sıcaktır; tam da kaktüslerin ihtiyacı olduğu gibi!

Bitkiye Uygun Olmayan Toprak

Toprak konusu aslında detaylıca incelenmesi gereken bir konu. İdeal bir topraktan beklediğimiz bitkimize besin sağlarken köklerine hava ve suyun iletilmesini sağlaması. Bu fonksiyonların düzgün çalışabilmesi için ise doğru toprak karışımlarını kullanmak şart. Maalesef yapı market, market ya da seralardan satın aldığımız bitkilerde doğru toprak kullanımına çok nadir rastlıyoruz.

Doğru bilgilere ulaşmak için bilmeniz gereken yine bitkinizin hangi aileye ait olduğu. Örneğin; tropik bitkiler nem sevdikleri için toprak içerisinde perlit, vermikülit gibi su tutuculuğu yüksek malzemeler tercih etmemiz gerekirken , sukulentlerde bu malzemelerin miktarını minimum seviyede tutmalı, kaktüslerde ise arkamıza bakmadan kaçmalı ve kullanmamalıyız.

Toprak tarifleri hakkında daha fazla bilgi edinme için internette pek çok kaynağa ulaşabilirsiniz. Ya da @greensquaremeter‘in Bitkilerle Yaşam: Toprak 1.0 atölyesinde bu konu hakkında detaylıca bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bonus: Hayatın gelip geçiciliğini ve doğanın kendi döngüsünü kabul etmek 🙂 Bazen ne kadar uğraşsanız da bazı kayıplar verilebiliyor..

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply