Yeni bir dekorasyon stili uyarlaması: Nordik Yaşam Stili Friluftsliv Felsefesi

Nordik bir düşünce ve yaşam stili olan “friluftsliv” felsefesi hakkında kaleme aldığım İlham Al” yazısı aslında benim de Münih’te havaalanında uçağımı beklerken, Psikolog Ece Aybike Ala’nın blogu ile karşılaşmam ve kendisinden ilham almam ile başladı.

Birebir çevirirsek “özgür-hava-yaşam” diyebileceğimiz, İngilizce kaynaklarda “open air living” diye de geçen “friluftsliv” felsefesi, doğa ve mutluluk üzerine Nordik bir düşünce ve yaşam stili.


Açık havada özgürce doğayla baş başa olmak, doğayı keşfetmek, doğayı takdir etmek, doğaya saygı duymak, doğanın tadını çıkarmak, doğada zaman geçirerek doğayla bütünleşmek, doğada zihni rahatlatmak gibi farklı anlamlara sahip bu güzel kelime, insanların doğayla bağ kurmasını sağlayacak her türlü aktiviteyi kapsıyor.” şeklinde tanımlıyor Ece Aybike Ala.


İlla ki şehir dışına çıkmak, kamp yapmak, dağları taşları aşmak gibi düşünmemek lazım. Herkesin “friluftsliv” pratiği kendine özgü ve bana kalırsa bu felsefede anahtar nokta bu aktiviteyi yaparken sahip olduğumuz farkındalık (mindfullness).
Doğada yapılan kısa bir yürüyüşte çevremizdeki bitki ve hayvanları fark etmek…
Deniz kıyısında kafamızdaki sesleri bir kenara bırakıp sadece ve sadece dalga seslerini dinlemek…
Bir pazar sabahı evdeki tüm camları açıp kuşları dinlerken bitkilerimizle ilgilenmek…
ve benzeri…
ve gibisi…

Hedef, kapımızın dışındaki dünyayla bağlantı kurmak ve doğadaki güzelliği takdir ederek yaşamı doldurmak. Eğer çalışma hayatınız ya da günlük rutininiz size açık havada vakit geçirmek için çok fazla fırsat vermiyorsa veya evinizde tadını çıkarabileceğiniz herhangi bir açık alan yoksa, bu, “friluftsliv” kavramını kullanamayacağınız anlamına gelmez. Bunun yerine, nerede olursanız olun, dışarıyı içeri getirin.

Şehirli ormanlar da “friluftlsiv” felsefesi ile el ele koşan, dışarıya çıkmadan doğa ile bütünleşmenin alternatif bir yolu aslında. Evlerimizi onlarca mümkünse yüzlerce bitki ile doldurmak dışında başka hangi dekoratif dokunuşlar “friluftsliv”imize katkıda bulunur dersek:

  • Mimari opsiyonlarınızı değerlendirin. Yüksek tavan, yüksek pencere pervazları, mümkünse salonda boydan boya bir duvarın pencere olması alanı artıracak ve doğaya yaklaştıracaktır.
  • Doğal malzemeler seçin. Ahşap parkeler, toprak saksılar, hasır sepetler, bambu mobilyalar, kilimler anahtar objeler.
  • İddialı ve bakım isteyen bir dekorasyon ama balkonunuzda ya da ev içerisinde boydan boya bitkiler ile kaplı yaşayan duvarlar yaratmak doğaya dönüşün garanti yolu.
  • Yaşam alanlarını duvar ile bölmek yerine devasa teraryumlar, asma saksılar ya
     da raf formunda saksılıklarda bitkiler kullanabilirsiniz.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply