Yatak Odasında Bitki Meselesi

Sık sık çevremizde de duyduğumuz genel bir algı var ülkemizde; “Uyunan odada bitki olmaz”. Bu konuda yanlış bilinen gerçekleri gün yüzüne çıkarmak ve yeşillik dünyasının adını temizlemek için Urban Jungle Turkey olarak bir küçük yatak odası meselesi dosyası düzenledik.

İlkokulda öğrendiğimiz en temel bilgilerden biri yeşil bitkilerin gündüzleri havadaki karbondioksiti alarak oksijen ürettiği, geceleri ise oksijen alıp karbondioksit verdiğiydi.  Bu nedenle pek çok kişide de gece yattığımız odada çiçek bulundurmaması gerektiği gibi bir algı var. Yıllarca bitkilerimiz yatak odalarımızdan uzaklaştırıldı, sürgün edildi, mahrum bırakıldı…

Bilimsel olarak rakamları kıyaslamış olmasak da iddia ediyoruz; bir masum mor menekşe havaya yanınızda uyuyan eşinizden daha fazla karbondioksit salmıyordur. Takdir edersiniz ki bu arkadaş en azından gündüz topluma faydalı olup odanızı oksijen açısından zenginleştiriyor.

Bir başka yanlış bilinen gerçek ise bitkilerin sadece gündüz oksijen ürettiği bilgisi. Oysa ki pek çok tür gece oksijen üretimini yapar. Uzmanlar özellikle bu bitkilerin uyunan odada bulunmasının sağlığa pek çok yararı olduğunu söylüyor. Bu türlerden bir kaçına ait bilgileri ve internet üzerinden sipariş verebileceğiniz ilgili hesapları görsellerin altında bulabilirsiniz.

Areka bitkisi kirli havayı temizlemede oldukça başarılı bir bitki. Ayrıca havayı nemlendirmesi ile sık sık soğuk algınlığı ve sinüs problemi yaşayanlar için imdada yetişiyor.

Aloe veranın faydaları zaten say say bitmiyor. Cilde faydalarını artık duymayan kalmadı. Kendisi aynı zamanda gece oksijen üretmeye devam eden türlerden.

Kurdele bitkisi, yabancılar “spider plant” olarak da isimlendiriyor, gece oksijen üretimine devam eden bitkilerden biri. Özellikle havayı temizleme özelliğinden dolayı toz alerjisi olanlar için tavsiye ediliyor. Ayrıca dertsiz tasasız çok hızlı büyüyen bir tür.

Paşa kılıcı solunum ve bağışıklık sistemi için faydalıdır. Gece karbondioksit alarak oksijen üretir. Depresyona bile iyi geldiğini söyleyenler var.

Kendinizi sınırlamayın ve doğaya kapılarınızı açın. Banyo, mutfak, yatak odası… Yeşile özgürlük!


You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply