Şehirli orman trendi: Yeşil, daha yeşil, en yeşil!

“Şehirli orman” aslında bir doğaya geri dönüş hikâyesi… “Urban jungle” konsepti betonarme şehirlerde günlük yaşamına devam eden, fakat yeşile özlem duyan insanların bitki sevgisini evlerine taşıması, hatta bu sevgiyi biraz”cık” abartmasıyla başlıyor. Evinizi açtığınız, suyunu verdiğiniz, güneşinizi paylaştığınız bitkinin büyüdüğünü görmek, yeni bir yaprak verdiğinde yaşadığınız sevinç öyle ayrı bir tat veriyor ki, eviniz göz açıp kapatıncaya kadar bitkilerle doluyor.

Şehirli orman konseptine dekoratif açıdan yaklaştığımızda aslında kanlı canlı bitkiler ile de sınırlı kalınmıyor. Tropik desenli duvar kâğıtları, bohem stilde dekoratif ürünler, tasarım saksılar, makrame el işleri, yeşille uyumlu doğal malzemeler bütünleşiyor. Literatürde bu işin bir kuralı yok tabi; on tane bitki ile de kendi ormanınızı yaratabilirsiniz, yüz tane de. Doğada her orman kendine özgüdür!

Foto: Raw_manda

Dijitalde bu konsepti sahiplenen en büyük isim tabi ki ilgililerin mutlaka takip ettiği “Urban Jungle Bloggers” hesabı. 2013 yılı hesabı kuran Igor & Judith, o günden beri orman evleri paylaşıyor ve yeşil sevgisini dünyaya yayıyorlar.

Urbanjungleblog İgor Josif – Joelix Joelix

“Aman uyuduğun odada bitki bulundurma” şehir efsanesiyle büyüyen nesiller olarak Türkiye’de bu trendi sahiplenmek nispeten zor olsa da, son yıllarda biz de treni yakaladık diyebiliriz. Bir zamanlar sadece menekşe ve kılıç bitkisi ile sınırlı olan salon dekorasyonuna artık monstera ve pilea gibi ithal popüler türler dahil oldu.

Foto: Vakurfircaplant

Biz de @urbanjungleturkey olarak doğayla ilişkimizi her an sorguluyor ve beton evlerimizi tekrar doğa ile kavuşturmak istiyoruz. Yeşil dostu ailesine katılmak, bizler gibi düşünen insanlar ve evler ile tanışmak, Türkiye yeşil dostlarını dünya ile tanıştırmak istiyoruz! Bohohomedesign ile de yolumuz bu aile içerisinde kesişti ve bu sayfada buluştuk. Doğa, sanat, estetik, uyum, bohem hakkında bol bol yazıp çizeceğiz.


You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    İnstagramda takip edilmesi gereken 10 Minimal Boho profili -
    Aralık 2, 2019 at 3:57 pm

    […] Bir dakika yoksa siz hala Urban Jungle terimine yabancı mısınız? Bilmeyenler için sizi bu tarafa alalım. Fotoğraflara bakıp yazıyı okuduktan sonra yeniden burada […]

  • Leave a Reply