Sağlıklı Yaşam Delisi:Gözde Küçükoglu

Şu hayatta başarmayı en çok isteyip de yapamadığın ne var deseler cevabım son derece net: sağlıklı beslenmek! Çok ciddiyim!!! Mesela gün bitmek üzere ve bugün mideme neler girdiğini şöyle bir düşündüğümde durum içler acısı. Amacım fit kalmak ve şahane görünmek değil, bugüne kadar ne yesem kilo almayacağımı ve iyi genlere sahip olduğumu beynime kodladım ve bir şekilde yolu yarıladım. Hatta biraz daha ileri bile gittim. Ama işte ne derler bilirsiniz sağlık beslenmek = lezzetsiz beslenmek! En azından benim için bugüne kadar durum böyleydi. Bakın dikkatinizi çekerim benim için öyle idi 🙂 Kendimi bu fikre çok kaptırmıştım, taa ki Gözde ile tanışana kadar. Ve bir anda sağlıklı beslenme alışkanlığının hayatımda kazanmam gereken bir alışkanlık olduğunu değil bir yaşam stili olduğunu idrak edebildim. Ve bu sebeple sağlıklı yaşamın sadece tabağımızdaki yemek olmayıp fiziksel, ruhsal ve zihinsel bir bütün olduğunu anlatan, Bütünsel Sağlık Koçu Gözde ile yollarımız kesişti diyebiliriz.

Seni hiç tanımayan birine kendinden nasıl bahsedersin ?

Merhaba Gözde ben, sağlıklı yaşam delisiyim. Evet, bu kadar popüler olmadan önce başladı benim maceram, pek çok kişi gibi fit ve güzel kalma önceliğim zaman içerisinde evrim geçirdi ve bugün ulaşabildiğim kadar çok kişiye sağlıklı yaşamın sadece tabağımızdaki yemek olmayıp fiziksel, ruhsal ve zihinsel bir bütün olduğunu anlatan, Bütünsel Sağlık Koçu oldum. Bali’de ve ayrıca online olarak, bitkisel mutfak şefliği eğitimi aldım ve almaya devam ediyorum. 

Ekim ayında Fitnotes markasını kurdum ve bu çatı altında, Bütünsel Sağlık Koçluğu, Mutfak Atölyeleri ile bunların birleştiği etkinlikler, danışmanlık ve tarifler geliştirme gibi bütünsel sağlıklı yaşam hizmetleri sunuyorum.

“Kendi hikayemi de yazmaya devam ediyorum.”

Bir balık kadını olarak mı kafamız karışık, yoksa kadınların çoğu mu böyle? Bir keresinde “ 13 yıl boyunca bu ben değilim de ben kimim” sorusuna cevap veremediğinden bahsetmiştin. Şimdiye baktığında artık tamam hayattan ne istediğimi buldum diyebiliyor musun?

Hayır, çok klasik olacak belki ama ne istemediğimi biliyorum ve bu yönde her gün yeni şeyler öğrenerek kendi hikayemi de yazmaya devam ediyorum.

Değişikliği seven, maceraperest , öğrenmeye meraklı, idealistlik…. Bunlardan en çok hangisi sensin?

Maalesef idealistim, maalesef diyorum çünkü idealleri günden güne bile değişen bir Balık kadını olarak idealist olmak yorucu. Hayalperest, maceraperest, öğrenmeye sonsuz meraklı ve değişikliği seven biriyim.

Peki tüm bu yaşam serüvenin içinde mutfakla olan ilişkin nasıl başladı, ilk buluşmada neler hissettin?

Aslında her kadın gibi ilk buluşma, annemin mutfağında kurabiyelerin pişmemiş hamurlarını yerken başladı. Sanmayın ki hep kurabiye yaptım ve yedim, okuldan gelip akşamüstü atıştırması olarak karnabahar ya da brokoli yanında yoğurt da yerdim. Sonra uzun bir süre girmedim mutfağa, ta ki üniversiteye gelip tek başıma yaşamaya başlayıncaya kadar. Yanlışlarımda o noktada başladı, beslenme yanlışlarım artıp kontrol edilmesi gereken bir hal alınca daha çok araştırmaya başladım önce. Bütünsel Sağlık Koçu oldum, sonrasında mutfağa girip sağlıklı besinler yapmamak imkansızdı. Çünkü TR’de hala gerçek sağlıklı besin bulmak zor, bu ne demek? Açai bowl’lar, salatalar, glutensiz ekmek ve kurabiyeler, yurt dışından ithal meyve ve sebzeler  bulmak mümkün tabiiki, ancak vücudumun ihtiyacı olan besin değerlerine sahip menüler bulmak çok zor. Öğrenmeyi seven biri olarak Rouxbe online eğitim, sonrasında Sayuri Healing Food Academy’de Raw Food ‘Çiğ Beslenme’ Şeflik Eğitimi aldım. Şimdi de, karantina günlerine özel dünyada birtakım online eğitim ücretsiz ya da indirimli hale geldi, ben de bu zamanı eğitim alarak değerlendiriyorum.

Tek bildiğim bir şey vardı, insanlara değer katan bir iş yapmak ve benzer hayallere sahip bireylerin olduğu bir toplulukla daha çok etkileşimde olmak istiyordum.

Fitnotes’u kurman bir anda mı gelişti yoksa her şey planın bir parçası mıydı?

İkisi de değil aslında. Şu an geldiğim noktayı asla planlamadığım gibi hayal de etmedim. Koçluk evet daha önünü görebildiğim bir şeydi, ancak mutfak atölyeleri vermek hiç aklımda yoktu. Fitnotes’ta şöyle doğdu diyebilirim, 13 yıllık kurumsal hayatımın özellikle son 2 yılında ‘ben hayata ve insanlara değer katan işler yapmak istiyorum; insanlara sadece tüketmelerini söyleyen bir işin parçası olmak istemiyorum.’ demekten yorulmuştum. Bu düşünce hiç aklımdan gitmiyordu, bir yandan da işimi çok iyi yapıyordum, yani daha çok tüketmeleri için elimin altındaki tüm kanalları etkin şekilde ve benden istedikleri şekilde sunuyor ve pazarlıyordum. İyi para da kazanıyordum ama mutlu değildim. Tek bildiğim bir şey vardı, insanlara değer katan bir iş yapmak ve benzer hayallere sahip bireylerin olduğu bir toplulukla daha çok etkileşimde olmak istiyordum. Sonrası kendiliğinden gelişti, arada planlar yaptım, ama onlar yolda sürekli değişti. Başta bu beni strese sokuyordu, şimdi ise acaba bugün neler öğreneceğim güdüsüyle bu stresi iyi yönettiğime inanıyorum.

Yeme – içme sektöründe hele ki bir kadınsan işlerin biraz daha karmaşıklaştığını duyuyoruz şu sıra. Senin ki daha da deli işi sanırım, özellikle sağlıklı yiyecekler konusunda kendini konumlandırmanın zorlukları neler?

Karantina günlerinden önce de çok zordu. Şimdi daha zor. Ancak bu pes etmek için yeterli bir sebep değil diye düşünüyorum. Bunun yanında neler yapabileceğimi düşünüyorum. Bu durum maalesef üzücü ve kayıplarla sonuçlanan bir durum olsa da, sağlıklı yaşamın sadece belli bir dönem yapılacak bir şey olmadığını, bağışıklığın neden önemli olduğunu anlatmamda işimizi kolaylaştıracağını düşünüyorum. Sadece biraz zamana ihtiyacımız olacak, hep birlikte bu yeni düzene alışabilmek için. Ben de yaptığımı yapmaya, doğru bildiklerimi üretip anlatmaya devam edeceğim.

Sağlıklı yiyecekler daha çok olursa bizler de daha sağlıklı bir çevrede yaşar, sağlıklı ilişkiler kurar, sağlıklı çocuklar yetiştirir, sağlıklı bir gelecek için kendi adımıza düşenleri yapabiliriz.

Peki neden sağlıklı yiyecekler, neden en zoru ?

Adanalı biri olarak bu soruyu çokça duyuyorum. ‘Nasıl yani, hiç mi kebap yemiyorsun?’ en sevdiğim. Hayır dediğimde, ayrı bir şok yaşanabiliyor. En yakın arkadaşlarım bile benim sadece çiğ besleniyor zannedenler vardı, bence hala var. Evet soruya dönecek olursak, sağlıklı yiyecekler daha çok olursa bizler de daha sağlıklı bir çevrede yaşar, sağlıklı ilişkiler kurar, sağlıklı çocuklar yetiştirir, sağlıklı bir gelecek için kendi adımıza düşenleri yapabiliriz. Burada bir parantez açmak istiyorum, sağlıklı kelimesinin içeriği de çok kirlendi. Sağlıklı yazan her şey vücudumuzun ihtiyacı olan değil, bu nedenle ben de yeni kelime arıyorum. Şu an için en yakın olan ‘temiz içerik, yüksek besin değeri’ ama çok uzun.

Bu enerji alanına girdikten sonra hayatında ne gibi değişiklikler rastlaşmalar gelişti peki ?

Aman allahım saymakla bitmez, gerçekten harika tesadüfler ve değişimler oldu. Fitnotes Atelier’in bulunduğu mekan, seninle ve Boho Living Art ile tanışmam, Bali’deki eğitim, biten işler, arkadaşlıklar, gelen yeni arkadaşlıklar, mutfak atölyeleri, Gufi (köpeğim) ve her gün yaşadığım yeni tesadüfler… Açıkçası enerji alanım değişince ben değiştim, çevreme, hayata ve olaylara bakışım değişti, özetle her şey değişti.

İnsanların hayatlarına dokunabildiğini hissediyor musun, yoksa bu şimdilik uzak bir hedef gibi mi görünüyor?

Kesinlikle hissediyorum, sadece yolun başındayım. Önümde iyi ya da kötü fark etmez sürprizlerle dolu bir yol olması bile heyecan verici..

Peki “Keşke mümkün olsa ve insanlar yeme içme alışkanlıklarında …………… geliştirebilseler” dediğinde boşlukları nasıl doldurabilirsin?

Öncelikle düşüncelerinize gelip yapmaya cesaret edemediğiniz ya da kaçtığınız her ne ise, değişmesi gereken şey de tam orada duruyor demektir. Konfor alanı dediğimiz yer. Su içmeyi sevmiyor musunuz, inanın daha çok su içmeye ihtiyacınız var demektir.  Öyle bir soru oldu ki bu, sabaha kadar konuşabilirim. Son bir şey eklemek istiyorum; her gün yeni şeyler denemeye açık olun; rafine olmayan ve en az işlemden geçmiş besinleri daha çok tüketin. Ne kadar doğadaki haline yakın besin, o kadar çok şifa demek!

E-mail : hello@fitnotes.co 
Fitnotes Atelier 
Lüleci Hendek Sok. No52 Beyoğlu 34425 İstanbul

Online Alışveriş için ve atölyeler için tıklayınız!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply