Duygu Yegül: “Daha çok dünyayı gezmem lazım “

Tasarımcı, reklamcı, meraklı.

Publicis İstanbul’da kreatif direktör.

Custom Rebels markasının yaratıcısı.

Gezmeye, keşfetmeye aç. Tam bir dünya vatandaşı…

Nişantaşılı.

Peru’nun annesi.

Alt alta topladığınızda ne çıkıyor ?

 = Duygu Yegül

Yakınlarımda olsa kendisini asla rahat bırakmam, hep enerji alanımda olmasını isteyebilceğim biri o. Muazzam enerjik, buna karşın son derece cool, aşırı zeki ama öyle kurnaz ki hiç belli etmiyor, bence son derece muzip ama karşına geçse düğmeni iliklersin, bir o kadar ciddi. Acaba yan yana gelsek bir fotoğraf çektirsek üzerinde ki yıldız tozlarından bize de bulaşır mı dersiniz?
Her neyse bohem ruhlu insanlarım, uzun zamandır ayaklarımı bu kadar yerden kesen bir söyleşi ile karşınıza çıkmadığımı fark ettim. Tamam itiraf ediyorum cevapları bir çırpıda okuyacaksınız sonra bir daha, ve yeniden… Hani o çok sevdiğiniz kitabı tekrar tekrar okurken her seferinde yine aynı yerlerin altını çizmek istersiniz ya, işte sevgili Duygu’nun merak uyandıran tüm satırları da o altı çizili cümleleriniz olacak! Tıpkı, her defasında daha fazlasını keşfetmeyi, bilinmeyeni sorgulamayı, üretmek için aramaya devam etmenizi hatırlatan başucu kitabınız gibi…

Çok yetenekli bir ressam, grafiker ya da kreatif direktör bunlardan hangisi en çok sensin? Hepsinin aynı anda oluyor olması seni ne kadar zorluyor diye zor bir soru ile başlayalım?

Sanırım hala öğrenmekte olan bir tasarımcı.

Bir de mesela gerçek manasıyla kreatif insanlara çok imreniyorum. Nasıl böyle olmayı başarabiliyorsunuz? Doğuştan gelen bir özellik mi, küçük yaşlarda kendi potansiyelini fark etmek yoksa hiç bitmeyen bir gelişim mi?

Biraz yetiştirilmek, biraz yetişmekle alakalı bence. Açık fikirli olmak, sorgulamak, kendini tanımak ve üretmek, hiç durmadan. Hiç bitmeyen bir gelişim doğru gerçekten.

Bu arada gelişim demişken, bu hayatının ne kadar merkezinde? Yani hayatını spontane yaşar mısın, yoksa gerçekten ilham almak ve yaratıcı fikirler üretmek için kendine liderlik eder misin?

Gelişmek durmuyor. Bu yüzden gelişmeye, her zaman değişmeye açık olmak gerekiyor. Kendini tanımak, sana neler ilham veriyor bulmak lazım. Kendine karşı lider değil, meraklı bir çocuk olmakla ilgili sanırım.

Tahmin ediyorum ki bu süreçte evden çalışıyorsun, hiç bu kadar uzun süre home ofis çalıştın mı? Yaratıcılığına olan etkisini nasıl değerlendiriyorsun?

Evet 45 gündür evdeyim. Aslında ben kalabalık çalışmayı severim. Konuşarak, tartışarak, tanıyarak. Çok kolay değil ama insan her şeye adapte oluyor duvar örmezsen.  Şimdi baktığımda iyi geldi diyebilirim.

Peki ev hayatınla aran nasıldır, sana ilham verir mi?

Ev kavramını, evimi çok severim. Birbirimizle iyi bir alışverişimiz var.

Bu süre içerisinde uzun zamandır yapmak istediğin ya da askıda beklettiğin projelerini hayata geçirdin mi?

Değişik şeyler oluyor. Biraz durup hayatıma bakmak iyi geldi.

Peki bu süre içerisinden kendinle ilgili neyi fark ettin ve neyin hayalini kurdun?

Daha çok dünyayı gezmem lazım kesin.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply