Kavanozdaki Dünya ile Tanışın

Minnacık saksıların içinde yetiştirdiği bitkilerle dikkatimizi çeken Ilgın, nam-ı diğer Kavanozdaki Dünya. Hızlıca İnstagram profiline şöyle bir göz attığımızda tek bir fotoğrafa gözlerimiz takılıyor ve kendisini daha yakından tanımak ve hikayesini sizinle paylaşmak istiyoruz.

Bitkilerle olan hikayen nasıl başladı, bize biraz anlatabilir misin?

10 yılı aşkın bir süredir  doğa ve içerisinde barındırdığı hayvanları fotoğraflıyorum. 3 yaşımdan beri akranlarım sağa sola koştururken, ben çiçekler üzerindeki arıklarla konuşur onları çekinmeden eline alır beslerdim, tabi karıncalar ve sürüngenler de cabası. Zannediyorum sonradan keşfettiğim içimdeki doğa sevgisinin temeli o zamanlar atılmış.  Yani  hep var olduğunu söyleyebilirim.

Çektiğin fotoğraflarında bohem ruhlu bir Ilgın var karşımızda. Doğada gerçek anlamda kendini bulduğunu düşünüyorum.

Açıkcası fotoğraf çekmeye bir hobi olarak başladım. Sonrasında hoşuma giden ve kendimi geliştirebileceğim konulara odaklandığımı söyleyebilirim. Fotoğraf çekmek benim için bir terapi. Sponten gelişen bir bakış açısına sahip olduğum için fotoğraflarımda o an kurduğum hayaldünyamı yansıtmaya özen gösteriyorum.

Fotoğrafla olan bağını nasıl yorumlarsın?

Fotoğraf bana gerçeği gerçekçiliği, natürelliği,spontanlığı ifade ediyor. Keyif aldığım sıkıntılarımdan ya da sorunlardan uzaklaşıp başka şeyler keşfetmeme yardımcı oluyor. Ve en önemlisi o anki hislerimi izleyicilerle paylaşıyor olmam ve çekmiş olduğum kareyi her görenin farklı hikayeleri ile yaşaması çok başka bir his. Bu esasında fotoğraf çekmenin benim için vazgeçilmez olacağını gösteriyor. Bu da beni mutlu ediyor…

Peki mesleğini nasıl tanımlıyorsun ?

Tam olarak mesleğim diyemem ama, hobimi hayal gücümle besleyip, araştırmalarım, aldığım eğitimler gibi faktörlerle birleştirip insanlara sunduğum bir uğraşım olduğunu söyleyebilirim.Yaklaşık 15 yıldır daha bilinçli bir şekilde doğa ve bitkilerle ilgileniyorum. Yaklaşık olarak da 10 senedir tam anlamıyla konuya hakim oldum diyebilirim. Amaç sadede bitki satmak değil, en azından benim amacım bu değil, olmamalı da. Sürdürülebilir yaşamı ayakta tutmak için çabalamak, doğaya elimden geldiğince fayda da bulunabilmek.doğru nokta da doğru bitkiyi konumlandırabilmek…

Peki Kavanozdaki dünya fikri nasıl oluştu, bitkilerle olan bu bağı nasıl oluşturdun?

Kapalı sistem teraryumlarla ilk tanışmalarım sıranda da kavanozlar da bu yaşamları deneme ve izleme fırsatım olmustu. Ve basit bir şekilde bu isim türedi.Bitkiler benim için bir yaşamın temelinden en uç noktasına kadar her basamağın da  rol alan,taklit edilemeyecek beceri ve güce sahip olan varlıklar. Onlarla ilgilendiğim de meditasyon moduna geciyorum. Başka bir dünyaya ışınlanma hissi tüm bedenimi sarıyor. Daha iyi nasıl yaşarlar, nelere ihtiyaç duyarlar, ne severler ya da sevmezler gibi bir çok şeyi araştırma ve bulmama yardımcı oluyorlar. Onlar olmazsa diğer canlılar da olmaz . Bu yüzden doğaya bitkilere sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bitkilerinden ayrı kalmak zorunda olduğunda onlardan uzaklaşma fikri seni ürkütüyor mu?

Zaman zaman onlardan uzaklaşmak zorunda olduğum anlar oluyor evet. Aklım hep onlarda kalıyor, bazen bana seslenip beni özlediklerini bile hissetmiyor değilim. Biraz zor oluyor ama onlardan ayrı kaldığımda bile gittiğim yer her neresi olursa olsun orada da başka bitki türleri ile karşılaşmış olmanın heyecanına kapılıyorum 🙂 

Peki tasarımları yapma sürecin nasıl ilerliyor, nelerden ilham alıyorsun?

Tasarımlarımın belli bir saati ve günü yok. Sürekli araştırıyor ve sürekli tasarım yapıyorum . Müzik ilham kaynağımın başlangıç basamağı, takiben hayal gücümün derinliklerine ,yaşanmışlıkların ve hisslerime güveniyorum .

Bu uğraşa gönül vermiş ya da verecek olanlara tavsiyen ne olur?

Bu uğraşa gönül vermiş ya da verecek olanlara tavsiyem.İlk başta sabır, bol araştırma ve dikkat. Ruh inceliği ve hayal gücü. Ve gerçekten tabiat sevgisi . 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply