Hatice ile Eve Dönüş

Eve dönüşün ilk konuğu @haticesweethome Bohem dekorasyon sevdalısı sevgili Hatice’nin eve dönüş hikayesini dinleyeceğiz.

Burası için Hatice’nin tatlı evi demek ne kadar doğru olur bilemedim. Evin her yeri Hatice ile biricik eşi Tahsin’le gittiği seyahatlerden aldığı obje ve aksesuarlarla dolu. Eşini de, evini de o kadar çok seviyor ki, hem nazar değmesinden ödü kopuyor hem de bu sevgiyi herkesle paylaşmak istiyor adeta.

Hani bahsetmiştim ya eve dönüş hikayelerinizi dinlemek istiyorum diye, işte o yazı serisinin ilkini sevgili Hatice ile gerçekleştirdik. Bir insan bu kadar evine bağlı olurken nasıl bu kadar hayat dolu ve dışa dönük olabilir, hiç mi özlemez evini dedirten bir profili sayfalarımızda ağırlıyorum bu hafta. Ve işte Hatice ile tanışın…

Biraz kendinden bahsedebilir misin? 


Hayatı,doğayı,hayvanları ve güzel olan her şeyi seven biriyim. Merhametli, şevkatli, sevmeyi ve sevilmeyi seven melankolik bir balığım. İç mimar olup olmadığım çok merak ediliyor, Selçuk Üniversitesinde Halkla İlişkiler ve tanıtım okudum. İşimin eşi dolayısıyla iş hayatıma ara vermek durumunda kaldım ve geri dönmek yerine evde olmayı tercih ediyorum.

Çok fazla seyahat ediyorsun anladığım kadarıyla, bu kadar özgürlüğüne düşkün olup buna rağmen evine bağlı kalmayı nasıl başarıyorsun?


Eşim koç burcu, ben balık. Burç uyumuna bakılırsa anlaşamıyor olmamız gerek. Koç burcu çok hareketli, bitmek bilmeyen bir enerjiye sahip bir burç. Balık ise 1 hafta evden çıkmasa ‘neden’ demez. Buna rağmen birbirimize uyum sağlıyoruz, zıt kutuplar birbirini çeker derler. Ben de eskiden beri yeni yerler keşfetmeyi çok severim ve fotoğraf çekilmeyi. Gezmeyi de çok seviyorum evimize döndüğümde bulduğum huzuru da. İçimde durağan bir balıkta var kıpır kıpır okyanusta yüzen bir balıkta.

Gittiğin seyahatlerden evin için alışveriş yapar mısın?

Evet her gittigimiz yerden magnet alırız mesela. Yazın gittiğimiz tatil beldelerinden de çok sayıda şey aldım. Genelde balkon süslerim hep gezdigimiz yerlerden. Rüzgar çanları, marin objeler… Bunların hepsini Fethiye, Didim,Bodrum,Kuşadası ve daha sayamadığım çok sayıda yerden biriktirdik. Son beş yılda bu şekilde bir sürü anı ve fotoğraf biriktirmiş oldum.

Şu an yeni bir taşınma telaşın var sanırım. Biraz açıklayabilir misin: bu evden neden taşınman gerekti ve yeni evini nasıl bir ev olacak, nasıl dekore etmeyi düşünüyorsun?

Eski evimiz eşimin polis olmasından dolayı bir lojman eviydi ve süresi dolmak üzereydi. Şimdi oturacağımız ev daha geniş ve ısınma problemi olmayan bir ev. Yeni evimiz çok daha huzurlu ve her detayına baktıkça mutluluk veriyor. Eski evim 40 yıllık bir binadaydı ve çok ufaktı. Yeni evimizi gönlümce dekore edebildim ve geniş olduğundan tam anlamıyla zevkimi ve dekorasyona bakışımı yansıtabildiğimi düşünüyorum.

Ev dekorasyonu bohem ve İskandinav olarak tanımlamışsın, nedir stil kodların? Bu dekorasyonun olmazsa olmazları neler ve seçimlerini hangi markalarda yaparsın?


Dekorasyonda rahatlık ve huzur ön planda olmalı diye düşünüyorum. Görsellik kadar kullanım açısından rahatlık da önemli. Artık dekorasyon zevkimin oturduğunu düşünüyorum. Yani bir mağazaya girdiğimde evimize ne uyar ne uymaz bunu görebiliyorum. Evimizin tum odaları genel ambiyansla uyum içinde. Bir oda başka, diğeri bambaşka bir tarzda değil. Bambu ve hasır uyumunu çok seviyorum. Canlı bitkilerin yanı sıra yapay bitkileri de kullanıyorum. Evimizde cok sayıda  bitki var, ortama canlılık ve sıcaklık kattıklarını düşünüyorum. Kaktüsler, çerçeveler, duvardaki raf ve makromeler.. Böyle sıralayınca biraz kalabalık hissi veriyor ama birbiriyle uyumlu dekore edildiklerinde çok hos bir görüntü çıkıyor ortaya. Evimde ki bir çok parça İkea’dan, çok seviyorum. Aradığım rattan sehpayı Yargıcı’da buldum. Evimin en ozel parçalarından biri diyebilirim. Bunun dışında dekorasyon ve aksesuar ürünleri için; H&M Home,Lcw Home, Karaca Home ve Linens tercih ettiğim diğer markalar.

Beğendiğin başka bir tarz var mı? Senden yeni bir ev tasarlayıp dekore etmeni isteselerdi bu nasıl bir ev olurdu?


Sanırım kendi tarzımla aynı olurdu. Çünkü evimizin verdiği sıcaklık hissi bir başka. Karsı komsum hoş geldin ziyaretine geldiğinde bu ev bizimkiyle aynı mı diye sordu. Halbuki evin oda sayısı da yapısal kurgusu da aynı. Eve bu sıcak havayı veren eşyalar, ve kendi özgün tarzım.

 Hayal ettiğin evde yaşadığına inanıyor musun, yoksa hayalinde bambaşka bir ev mi var?


Evimiz huzur bulduğum yer. Bir seyahat sonrası koşarak geldiğimiz içimizden geldiği gibi hareket edebildiğimiz yuvamız. Konumu pamuk tarlasına baktığından manzaramız hiçbir bina ile kapanmıyor.  Akşamları perdeleri açık bırakarak oturuyor olmamız bir şans. Yine de bir tık daha geniş bir evimiz olsun isteyebilirdim,sadece geniş bir teras ya da bahçeli bir ev.

Evinden uzakta ya da dışarıda geçen zor bir günün ardından evine ilk geldiğinde neler hissedersin ve nasıl hareket edersin?


Evimiz huzur bulduğum yer. Salonumuzda bir duvarı hasır sepetlerle doldurdum mesela ve o köşeye bakmak bana mutluluk veriyor. Bambular, hasırlar, kaktüsler ve bitkiler hepsi tatlı bir ahenk içinde bana gülümsüyorlar. Evimize geldiğimizde bizi kucakladıklarını hissediyorum.

Sence evi ev yapan nedir ya da bir ev nasıl olmalıdır?


Bence evi ev yapan özgünlüktür. Bu ev bizim zevkimiz diyebilmeli insan… Eşlerin arasındaki uyum ve anlayış da önemli. Biz her şeye eşimle ortak karar veririz mesela. Alışverilere beraber çıkarız çoğu şeye birlikte bakar deneyerek alırız. Ben de çoğu şeyi pek çok farklı isimden görüp alıyorum ama kendi ruhumla harmanlayıp dekore ediyorum, taklit etmiyorum sadece esinleniyorum.

Başkalarının evlerine misafir olduğunda dikkatini neler çeker?


Bazı evler huzur veriyor bazı evlerse beni boğuyor ve zorunlu değilsem eğer orada fazla kalmak istemiyorum. Bir kaç defa oldu böyle pespembe bir evdi. Orada olmaktansa kendi evimin renkli duvarını izlemeyi tercih ederim.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply