GÖZDE ÖZUĞUR’UN KENDİNİ BULMA YOLCULUĞU

Kendimiz için doğru şeyin ne olduğunu keşfettiğimizde onu gerçek kılacak gücü buluyoruz diyen Herb Ball’ın kurucusu Gözde Özuğur kendini bulma yolculuğu ve Kokedama Sanatının inceliklerini bohem ruhlu bloğumuz için anlattı.

Bir  kendini bulma yolculuğu Gözde Özuğur’un hikayesi. İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve bölge planlama mezunu olan Gözde, Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladığı MBA’in ardından 8 yıldır çalıştığı dış ticaret ve tedarik zinciri departmanında yöneticiliğe yükselmiş yükselmesine ama içsel yolculuğunu hiç dindirememiş. Zevkle icra edebileceği bir iş bulma arayışı hiç dinmeyince her bohem gibi içindeki potansiyeli keşfetme uğruna sanatsal ve tasarımsal alanlarda şansını denemiş. En sonunda iç mekân bitki tasarımın yaşam amacı olduğunu fark eden Gözde Özuğur “Tutkuyla yapacağın şeyi bulana kadar aramaktan vazgeçme” derken gözlerindeki ben yaptım sen de yapabilirsin ifadesi ile pek çok boheme ilham olacağa benziyor.

Evet nasıl başladı bu bohem yolculuk biraz anlat bakalım. 

Kendimi ve gerçekten zevkle icra edeceğim işi bulma yolculuğu aslında kendi içimde çok uzun zamandır devam ediyordu. Kendimi bildim bileli zaten bir yanım sanata ve tasarıma hep yatkındı. Tiyatro ve resimle haşır neşir olup hiç birini sürdürülebilir duruma getiremedim. Ancak iç mekân bitkileri ile ilgilenmeye başlayınca bu değişti. İç mekân bitki tasarımı ve kokedama ile tanışınca, inanılmaz bir hızla marka yaratıp, bu işin içine daldım. Dönüp geriye bakınca, “sanırım kendimiz için doğru şeyin ne olduğunu keşfettiğimizde onu gerçek kılacak gücü buluyoruz” diyorum.

Başladığın günden bu yana kendinde nasıl bir değişime tanıklık ettin?

Kesinlikle pozitif yönde. Bunda eminim bitkilerin şifalandırıcı gücü yadsınamaz, ancak bana şu anda asıl iyi gelen, bitki tasarımının hayatımın ana amacı haline gelmiş olması. Çağımızın belki de insanoğlunun en özlem duyduğu şey üretebilmek. Bizi asıl tatmin eden eylem, üretime doğrudan veya dolaylı katkıda bulunup, ürettiğin ürünü / eseri / hizmeti vb. insanlara sunabilmek. Sunduğunda ise gelen geri dönüşlerin bünyede yarattığı mutluluk; seni motive eden ana yakıtın oluyor. Bir diğer yandan, insan isterse her şeyi yapabileceğine ve vakit ayırabileceğine olan inancım arttı. Hala daha 9-6 kurumsal hayatın içinde yoğun bir şekilde çalışıp, markamı büyütmek için çabalamak bana çok güç veriyor.

Peki hep bir yanım eksikmiş ve kendimi buldum diyebiliyor musun şu an?

Hem evet hem hayır. Bir yanım hep eksikti. Çünkü çoğu beyaz yakalı çalışan gibi, kurumsal hayatın getirdiği zorluklarla mücadele ederken, “yaparken zamanı unutacağım bir işle uğraşmanın” hayalini kuruyordum. Ona ulaştığım için çok minnettar ve tatminkarım. Ancak kendini bulma yolculuğunun o kadar da basit olmadığının farkındayım. Hatta ömür boyu da süreceğine inanıyorum. Kendimizi keşifte işimizin yanında bir çok öğe hâkim. Bunun yanında, kendimi bitkilerle uğraşırken “kendim gibi hissediyorum” demek daha doğru olur.

İlk ne zaman keşfettin bitkilerle olan bağını ya da tutkunu?

Bundan yaklaşık 2,5-3 yıl önce evime yeşil yapraklı bitki almakla başladı onlara karşı sevgim. Hiç unutmuyorum 2018 yılına girerken, hayatımda ilk defa hedef ve hayallerimi yazdım. Onlardan birisi de; botanik ile daha çok ilgilenip bununla ilgili birkaç kitap okumaktı. Hayallerini yazmanın gücüne ilk defa o yıl şahit oldum. Aradan daha bir ay geçmeden araştırmalarım esnasında karşıma bu harika Japon sanatı olan yosun topları çıkmaya başladı. Çıktıkça aklımda ve kalbimde yanan ışık bana şunu fısıldadı; “bunu vakit kaybetmeden denemeli ve bir marka yaratmalısın.” Hayatımda hiçbir şey için bu kadar hızlı harekete geçmemiştim. Girişimcilik ruhum o esnada depar atmış beni kokedama üretmek için koşturtuyordu. Bu konuda kokedama üretimini öğrenmek için workshop’a katıldım, iç mekan bitki yetiştiriciliği sertifikası aldım, eğitimler izledim ve kendi kokedamalarımı üretip, “Herb Ball” markası altında kişilere sunmaya başladım.

Peki üretmek için bir şeyler mi seçmeliydin yoksa kokedama için bir şeyler mi üretmeye karar verdin? Nasıl karar verdin?

Girişimcilik ruhu ve bir şeyler üretme arzusu hep vardı. Daha öncede hatta “noema art” adında bir marka denemem daha oldu. Kadın portreleri çizdim, çizdiklerimi bez çantalara, yastıklara bastırdım, ancak gitmedi, ilerlemedi. Ya ben gerçekten uğraşmadım ya doğru zaman değildi. Sebebi bilinmez, ancak bu yeşil dünyalar sayesinde, sonunda bir hayalim gerçek oldu.  Yukarıda da bahsettiğim gibi, bu hayali yola koymak için çok hızlı harekete geçtim. Yeşil ve bitki sevgisini büyütmek, iç mekân bitkilerini doğru yetiştirmeyi öğretmek, farklı bitki tasarımlarını bitki severlere sunmak bana çok iyi geldi. Bana iyi gelen enerji karşı tarafa geçti, bu dünya gittikçe büyüdükçe de, bu enerji üretmeye hep devam edecek.

Kurumsal hayata direnenlerdensin hayatının hep bir köşesinde olacak mı, yoksa bir gün her şeyi bırakıp hayallerinin peşinden gidecek misin?

En büyük isteğim, hayatımın salt bitkiler üzerine kurulu olması ve sadece kendi işime odaklanabilmek. Her şeyi bırakmak için, şartların olgunlaşmasını ve doğru zamanı bekliyorum. Şu anda her iki tarafa da koşturmaya devam.

Hiç vazgeçmek istediğin oldu mu?

Çok nadiren de olsa oldu, ancak bunun çok insani ve normal olduğunun farkına vararak hızlıca bu histen uzaklaştım. Vazgeçme isteğinin gelmesinin birçok sebebi var. İki işi aynı anda yürütmek göründüğü kadar kolay değil. Bazı fedakârlıklarda bulunmanız gerekiyor. Hafta sonlarınızı dinlenmek yerine yine çalışarak geçiriyorsunuz. Bununla birlikte, rekabetin çok yüksek olduğu ve instagramda çoğalıp doğru kitlelere ulaşmanın kolay olmadığı bir dönemdeyiz. Bu gibi sebeplerden çok yorulduğum anlarda bırakmak aklımdan anlık geçse de, beni hayata tutunduran hayalimin bitkiler olduğunu düşünüp yeniden motive oluyorum. Öyle ki bazen bir kişinin bile içten bir yorumu her şeye yetiyor ve tüm bu çabaya değdiğini hissettiriyor.

Peki hayalinde nasıl bir yaşam var gelecek projelerin neler?

Çok hayal kuruyorum, hem gerçekleşmeye yakın hem de uzak vadeli birçok projem var. Yakın zamanlı olarak, web sitemiz çok yakında açılacak ve satış kananlımız genişlemiş olacak. Şu an sadece instagram üzerinden satış yapıyorum. Japonya’da kokedama ve ikebana eğitimleri alacağım. Workshop ve atölye verme hayalim çok uzun zamandır var, gerçek olmaması için hiçbir neden yok. Uzun vadede ise, bir dükkân açıp, daha fazla kişiye daha farklı tasarımlarla ulaşabilmek en güzel hayalim.

Aranızda Gözde Özuğur ile henüz tanışmamış ve yaptığı işlere yakından göz atmak isteyenler varsa, kendisini İnstagramdan takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply