Evimi Nasıl Dekore Ederim?

İç tasarım dekorasyonunda artık bir sınırı yok: duvar kağıdından mobilya aksesuarlarına, bitkilerinizde kullanacağınız saksılarda, içtiğiniz kahve fincanında dahi evin her unsuru sanatsal görüntülerle süslenebiliyor.  Mobilya aksesuarları evimizi tamamlayan ve kişiliğimizi yansıtan nesneler olarak kabul edilirken, yaşadığımız mekanın karakterini ifade etmek için; evimizi nasıl dekore edebilirim sorusuna yanıtlar aramak için buradayız. 

Ev dekorasyonunda işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz ve bu konuda oldukça kafanız karışık. Mağaza gezmeye başlamadan önce fikir edinmek için bol bol görsel bakabilirsiniz. Bu görsellerin size hangi parçaları neyle eşleştirebileceğinizi, hangi renk tonlarını kullanabileceğiniz ve mobilya seçimleriniz konusunda epey yardımcı olacağını düşünüyoruz.

EVİ KARAKTERİZE ETMEK

İnsanın kendisine “nasıl bir evde yaşamak beni mutlu eder ” sorusunu sorması her zaman iyi bir yoldur. Evlerimiz hepimiz için en çok kendimiz olduğu yer.Dolayısıyla daha karakterize edilen daha sizi yansıtan mekan olarak kurgulanması daha doğru olacaktır. Eğer yaratıcı işlere ilginize çoksa ve sanatsal arayışlar içindeyseniz evinizi olabildiğince sizi besleyecek ve ilham veren objelerle doldurabilirsiniz.

SIRALAMA NASIL OLMALI

Bir kaç görsel baktınız ve sonunda nasıl bir evde yaşamanız istediğinize karar verdiniz. Mobilya satın almaya başlamadan önce ilk olarak hangi parçayla başlamanız gerektiği önemli bir rol oynar.

Evimizin en çok vakit geçirdiğimiz alanlarından biri olan salonlarımızdan başlamak bu konuda işinizi kolaylaştırabileceği evinizi dekore etmenizi de hızlandıracaktır.

İşe önce kanepelerinizi seçerek başlayabilirsiniz. Sizin için en doğru kanepeyi seçtikten sonra sıra ona en yakışan tamamlayıcı parçaları seçmekte. Sehpa, aydınlatma üniteleri, konsol ya da büfe ve en sonunda halı ve perde ile bu uyumu yakalayabileceğinizi düşünüyoruz.

TAKIM ALMA, KARIŞTIR VE EŞLEŞTİR

Dekorasyon stilinizi belirlerken kalıpların dışına çıkmayı deneyebilirsiniz.

Daha kişisel ve stil sahibi evler için mobilya seçimleri yaparken tek tip form ve dokuda ürünlere odaklanmak yerine sevdiğiniz ve beğendiğiniz parçaları bir araya getirmeye çalışın. Unutmayın artık ev dekorasyonunda kural yok. Görmekten keyif alacağınız öğeleri bir arada toplayın.

Tek seferde tüm mobilya seçimlerini yapmanın tek düze ve sıradan evler oluşturduğu konusunda sizin de bizimle hem fikir olduğunuzu varsayıyoruz. Mümkün olduğunda beğendiğiniz parçaların görsellerini bir koleksiyonda toplayın. İnstagram’da fotoğraf arşivlemek ya da Pinterest‘te dekorasyon panoları oluşturmanın bu sürecin bir parçası olduğunu atlamayın.

ESKİYİ DEĞERLENDİRİN

Ev dekore etmenin en keyif yanlarından biri de eski olan parçaları bir araya getirmek ve yenilemek. Bu babaanne evinden kalan bir büfe ya da kanepe de olabilir veya görmekten sıkıldığınız bir sehpanın rengini değiştirerek yeniden kullanmaya başlamanız da.

NE RENK DUVAR OLMALI

Artık kum beji ve şampanya renklerinin güncelliğini yitirdiği günümüzde tabularınızı yıkın ve çarpıcı renklere yönlenin. Cesaretiniz yoksa evinizin bir köşesinde tek bir duvarı ya da ufak bir alanı boyayarak işe başlayabilirsiniz.

Evimi nasıl dekore ederim

Çiçekli duvar kağıtlarının revaçta olduğu şu günlerde çiçekli duvar desenlerini ise en çok yatak odaları için öneriyoruz.

Yine son zamanlarda karşımıza çıkan bir diğer akım da orman ev. Evinizi çok fazla eşya ile boğmak yerine bitkilerle hareketlendirebilirsiniz.

Ev dekorasyonuna yeni bir boyut, botanik bahçeler!

Bitki bakımı konusunda henüz kendinizi hazır hissetmiyorsanız botanik desenli tablolar ya da duvar kağıtlarına yönelebilirsiniz.

Son olarak da evinizin tarzını belirlemeniz gerekiyor. Rustik dekore edilmiş görüntüler mi ilginizi çekiyor, yoksa endüstriyel mi? Ya da herhangi bir klasik parçayı çok daha modern bir parça ile bir araya getirmekten hoşlanıyor musunuz?

Ben her telden çalsın istiyorum ama işin özünde bir hikaye anlatmalı diyorsanız evinizin de sizin gibi bohem ruhlu olması kaçınılmaz.

Rustik evlerin olmazsa olmazları masif mobilyalar ve doğal dokular.
Yine sade ama çarpıcı bir mutfak modeli.
Daha klasik tarzda döşenmiş bir salon modeli.

Masif yatak odası modeli

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply