Doğa Turizmi: Büyülü Bahçeler

Her şehrin olmazsa olmaz popüler turist rotaları vardır. Yurtdışında seyahate gittiğimizde, özellikle de bir şehre ilk defa gidildiyse eğer, genelde şehrin tarihi ve popüler mekanlarını ziyaret etmeye çalışırız; parlamento, müze, meydanlar, kiliseler, varsa Eyfel Kulesi ya da Park Guell gibi ikonik ziyaret noktaları. Bazıları bu popüler noktaları yemek turizmi ile birleştirir ve önemli restoran ve kafeleri de rotasına katar. Peki ya doğa turizmi?

Evet şehir merkezinde yer alan bahçeleri parkları geziyoruz belki de; ama genelde şehir merkezinde olmayan ve bu zahmete girenlere görsel şölen sunan botanik bahçeler ve seralar da var. Genelde ilk planda pek akla gelen yerler değil.İtiraf ediyorum benim de rotalarıma bitki odaklı lokasyonları eklemem ne yazık ki anca son bir yılda aklıma geldi. Geçmişte gittiğim şehirlerdeki botanik parkları, seraları, bahçeleri gezmediğim için şimdilerde çok çok pişmanım. Bu pişmanlığı yaşamamak adına; kendime gelecekte bunu alışkanlık edineceğimi söylüyor ve instagramda ya da internette karşıma çıkan yerleri kenara not ediyorum. Siz de aynı pişmanlıkları yaşamayın diye bu listenin bir kısmını da sizlerle paylaşmak istedim.

Siz de lütfen gittiğiniz yerlerde doğa turizmi yaparken çektiğiniz resimlerde @urbanjungleturkey ve @boholivingart’ı etiketlemeyi unutmayın!

Monte Palace Tropik Bahçesi, Portekiz

Portekize ait bir adada yer alan bu tropik bahçesine gidebilmek için gezinizi muhtemelen birkaç gün uzatmanız gerekir. Fakat oldukça masalsı bir yer, denemeye değer. Giriş ücreti 12,5 €. Japon bahçesi alanında popüler bir Instagram fotoğraf noktası yer alıyor.

Monte Palace Tropical Garden by @anaalou

Butterfly House, Viyana, Avusturya

Odak noktası kelebekler olsa da doğa severlerin uğraması gereken yerlerden biri. Hem de şehir merkezinde hatta turistik bölgede yer aldığı için ziyaret etmeniz de oldukça kolay. Giriş 7 € ve çok keyifli bir kafesi de var.

“Schmetterlinghaus” – Butterfly House

München-Nymphenburg Botanik Bahçesi, Münih, Almanya

Oda oda farklı dünyalara açılan harika bir botanik bahçesi. Odalardan biri de geçici sergi alanı olarak kullanılıyor. Şehir merkezinden metro ve otobüs ile ulaşımı çok kolay ve giriş ücreti 5 €.

Botanischer Garten München-Nymphenberg by @folia_folia

Jardim Botanico, Rio de Janerio, Brezilya

Burası listedeki en büyük pişmanlığım. 2018 senesinde iş nedeniyle Brezilya’ya gidebilmiş ve bir hafta sonunu Rio’da geçirmiştim ama o zamanlar aklımda doğa turizmi yoktu. Bir daha gidebilecek miyim acaba? Jardim Botanico, Rio şehir merkezinden otobüs ya da tramvay ile ulaşabileceğiniz devasa bir botanik bahçesi. Giriş ücreti 2020 yılında 7 R$ yani bugün itibari ile yaklaşık 9 lira. Ayrıca doğa parkı ile yanyana ve ormanlar içerisinde olduğu için botanik bahçesini gezerken çeşit çeşit hayvana özellikle de maymunlara rastlayabilirsiniz. Instagram aleminde en popüler fotoğraf noktası ise uzun ağaçlı yol.

Jardim Botanico by @sararodriguessss

Hortus Botanicus, Amsterdam, Hollanda

1683’te doktorlar ve eczacıların şifalı bitkiler yetiştirmesi için hizmet vermeye başlayan bu botanik bahçesi dünyanın en eskilerinden. Giriş ücreti 9,75 € olan bahçe; Münih’teki gibi farklı bitki habitatlarını temsil eden odalardan oluşuyor.

Hortus Botanicus by @isabeaureynvoet

Bu yazının karantina dönemine denk gelmesi manidar olsa da, hayatımız elbet normale dönecek ve biz yurtdışı gezilerine devam ediyor olacağız. Şimdiden gezi rotaları çizip hayal kurmakta bir sorun yok bence! 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply