Ayda’nın samimi evi

Uzun yıllardır özel bir şirkette Çevre Mühendisi olarak çalışan Ayda, yaptığı işin kişiliğine hiç uymadığını düşünse de başlamışken yarım bırakmanın prensiplerine uymayacağını düşünenlerden. 2011 yılında yazmaya başladığı bloğu sayesinde yurt dışında pek çok dekorasyon ve el işi dergilerine yazılar yazan Ayda tutkularının peşinden gitme fırsatına erişip kurumsal hayata direnenlerden.

Atölye başka sayesinde keşfettiğim biri Ayda. Sanıyorum ki çok zevkli, evini güzel fotoğraflıyor, el işleri ile arası iyi. Ama Ayda bu kadarla kalsa ne iyi olur. Zira o ciddi görünümün arkasında beni karşılayan bambaşka Ayda  var. Öyle sıcak ve samimi ki  bu kadar becerikli olmasının yanı sıra bir de güzel işlere imzasını atmış olması bu tatlı insana sempatimi iyice arttırıyor. 

2017 yılında ilk kitabı olan “ Bebekler için Sevimli Dikişler” tüm dünyada satışa çıkmış. Üstelik kitabın bir de İngilizce, Fransızca ve Çinceye çevirileri mevcut. Son 8 yıl boyunca tam zamanlı mühendis, yarı zamanlı blogger olarak oldukça yoğun bir yaşamı olmuş Ayda’nın. Hayatının son üç yılına sıkıştırdığı 2 kitabın kendisini oldukça yorduğunu ve önümüzdeki kışla ilgili tek planı ise içinde olmaktan çok mutlu olduğu evinde keyif yapmak olduğunu belirtiyor.

Dışarıdan bakınca pek öyle görünmüyorsun ama yine de sorayım ne kadar bohemsin?

Aslında bohem miyim değil miyim ondan da tam emin değilim. Bohem denilince benim aklıma ilk gelen rahatlık. Asla rahat bir tip olmadım, dağınıklığa tahammülüm yok mesela. Evde ıvır zıvırı, yeşilliği ve rengi gerçekten seviyorum ama bir anda sıkılabiliyorum bu durumdan. Galiba ben bohem olmak isteyen ama elinde olmayan nedenlerle Iskandinav düzeni ile yaşayan biriyim.

Galiba ben bohem olmak isteyen ama elinde olmayan nedenlerle Iskandinav düzeni ile yaşayan biriyim.

Ayda

Evle olan ilişkini nasıl tanımlıyorsun, hayatının ne kadar merkezinde sence?

Ben kimim ki ev ile ilişkim olsun, evin benimle ilişkisi var ve tam hayatımın merkezinde. Kız kardeşimle birlikte yaşıyorum ve ikimiz de tam bir ev kuşuyuz. Tüm hafta içi yoğun bir şekilde çalıştıktan sonra bazı hafta sonlarını neredeyse hiç evden çıkmadan geçirdiğimiz zamanlar oluyor. Tertemiz bir evde, mis gibi kek ve kahve kokusuyla film izlemek, hobilerimiz ile ilgilenmek, yeni tarifler denemek ve sessizce köşelerimize çekilip hafif müzik eşliğinde kitap okumak gibisi yok. Bu nedenle hafta sonlarını iple çekiyoruz.

Şu an yaşadığın ev nasıl bir yer, seçerken öncelikleriniz neler oldu?

Fulya’da minicik 2+1 bir ev. Bu eve taşınalı 2 yıl oldu ve aldığımızdan beri bir gün olsun pişmanlık duymadık. Ne yazık ki İstanbul’da hayal ettiğiniz evi bulmak çok zor. Biz yaklaşık 5 yıl boyunca ev aradık ve hiç ummadığımız bir anda, asla sığamayız dediğimiz bir evi alıverdik.

Bu eve ilk girdiğimizde bizi çeken karşısındaki yeşillik oldu. Öyle güzel bir derinliği ve ışığı vardı ki hemen içimiz ısındı. Özellikle Avrupa yakasında ve şehrin merkezinde sıfır ev bulmak imkansız gibi bir şey, hele ki iş yerine yakın bir evde yaşamak adeta hayal.Bu evin yeri harika, kız kardeşim ve benim de iş yerlerimize yürüme mesafesinde. Bunun için sanırım birkaç m2 alandan ya da 3. bir odadan feragat edilebilir diye düşündük. Evin sabah güneşi alıp, tüm öğleden sonra gölge olması harika, küçük de olsa 2 balkonu var ve evde kullanılan tüm malzemeler oldukça kaliteli ve iyi markalardan seçilmiş. İşte tüm bunlar bizim bu evi seçmemizin belli başlı nedenleri.

Ev dekorasyonuna ilgini ne zaman keşfettin ve sonrasında bu ilgi sosyal medya hesaplarına nasıl yansıdı?

Bunun için sonradan kazanılmış ya da kendimde var olan bir ilgiyi keşfetmek gibi bir şey değildi. Ev dekorasyonuna olan ilgim çok eskiden, öyle ki çocukluğumdan geliyor diyebilirim.Kilimlerimizi alıp sokakta evcilik oynarken de arkadaşlarım en çok benim evimi severdi. Bunda bulunduğum ortamı güzelleştirmeyi sevmemin etkeni çok. Kız kardeşimle en büyük zevkimiz dekorasyon dergilerine birlikte bakıp alınacaklar, yapılacaklar listesi oluşturmak. Yapı merkezlerini ve İkea  gibi yerleri gezmekten çok hoşlanıyoruz. Tüm bu saydıklarıma bir de fotoğraflama isteğim eklenince instagram hesabımın tarzı da kendiliğinden oluştu diyebiliriz. 

Evini dekore ederken nelere özen gösterdin?

En dikkat ettiğimiz kural tüm mobilyaların yerden yüksek olmasıydı. Yerle bir olan tek bir eşyamız yok. Bu bize huzur veriyor. Bu eve taşınırken önceki evimizden kitaplık dışında pek bir mobilya getirmedik. Her şeyi bu eve göre seçtik ve seçerken birbirleri ile uyumlarına ve işlevselliğe önem verdik.Evin her köşesini kullanmaya dikkat ettik, bir çok yerde gizli raflar var mesela. Hepsini kardeşim ile ikimiz yaptık. Evimizi dekore ederken bir stil düşünerek hareket etmedik ama kullandığımız mobilyalar, seçtiğimiz renkler ve bizi mutlu eden objeler bir araya geldiğinde ortaya böyle bir stil çıktı.  Aslan yattığı yerden belli olur sözü sanırım hayatımın merkezinde. Bulunduğum ortamları güzelleştirmeyi, yaptığım işi en doğru şekilde yapmayı hedeflemişimdir her zaman. Burada Ayda oturuyor ya da bunu Ayda yaptı denildiğinde utanmamalıyım…

Peki tercih ettiğin bir renk paleti var mı?

Her dönem modaya da uygun olarak renk paletimiz değişir. Şu dönem çok moda olan hardal sarısı, kiremit rengi ve limon küfü yeşili en favori renklerim…

Evine katacağın parçaları seçerken nelere dikkat ediyorsun?

Evin genel tarzına ve renk paletine uyup uymadığına bakıyorum. Sırf çok sevdim diye evin genel havasını bozacak bir parçayı eve sokmamaya çalışıyoruz. Baktık almadan duramayacağız, o zaman yazlık ev imdadımıza yetişiyor: ) Amaaan alalım olmadı yazlığa götürürüz diyerek kendimizi rahatlatıyoruz.

Hangi dekorasyon stilleri ilgini çekiyor?

Dekorasyonla ilgili her şey hoşuma gidiyor ve zevkim herkes gibi yıllar içerisinde değişip gelişiyor. Şu anda bohem tarz oldukça popüler, bunun yanında İskandinav stili çok hoşuma gidiyor. Bundan birkaç yıl öncesine kadar, antika bir eşya, yaşanmışlık hissi, emayeler, çiçekli tabak çanak, vazolar, retro bir abajur hoşuma giderken şu anda daha modern parçalar ilgimi çekiyor.

Senin dekorasyon tarzın hangisine daha yakın?

Aslında nasıl bir tarzım olduğuna emin değilim. Balık burcunun tüm özelliklerini üzerimde taşıdığım için oldukça değişken bir ruh halim ve zevkim var. Bugün pek de yüzüne bakmadığım, hoşlanmadığım bir objeyi birkaç gün sonra beğenebilir, ona farklı bir gözle bakabilirim. Evimizin şu anki tarzı sanırım İskandinav – retro arası ince bir çizgide. Koltukları değiştirip birkaç etnik desenli kırlent ve bol yeşillikle anında boheme dönebiliriz. Kafaya koymamıza bakar : )

Peki neden evini bohem stilde dekore etmeyi düşünmedin?

Bohem dekorasyon tarzının belli başlı öğelerini gerçekten seviyorum. Göz alıcı renkler, egzotik desenler, oryantal aksesuarlar ve bol yeşillik… Bu tarzı benimsemiş kişilerin yaşam tarzının da bohem olması gerektiğini düşünüyorum sanırım. Umarım büyüyünce bohem olurum: )

Öyleyse yeniden bir ev dekore edecek olsaydın hayalindeki ev şimdiki evinden farklı bir stilde olurdu öyle mi?

Bu ev bizim için oldukça yeni ve hayalimizdeki gibi bir ev olması için hala çalışıyoruz. Şu anda bundan farklı bir dekorasyon stili yapacağımı düşünmüyorum ama bir 3-4 sene sonra tekrar görüşelim: )

Yakın zamanda evine eklemeyi düşündüğün parçalar neler?

Şu sıralar yurtdışına bir seyahat planımız var, oradan ev için küçük aksesuarlar almayı planlıyoruz. Onun dışında 2 yıldır bir türlü istediğimiz gibi sandalye bulamadık, listenin en başında sandalyeler var.

Takip ettiğin yerli dekorasyon bloğu var mı?

Maalesef eskisi kadar blog takip etmiyorum. 3-4 sene öncesine kadar blogum ve diğer bloglar hayatımın merkezindeyken şimdi İnstagram ve Pinterest daha çok zamanımı alıyor.

En çok kimin ev dekorasyonuna bayılıyorsun?

Saatlerce hiç sıkılmadan instagramda ev ev gezebilirim. Kalbimi hoplatan, ahh benim de böyle bir mutfağım olsa, keşke bizim banyomuzun da böyle kocaman penceresi olsa, ahh ahh bahçeye açılan bir salon kapısı… diye diye mest olarak takip ettiğim yığınlao kadar çok hesap var ki… Sadece birkaç tanesini yazmak zor olacak ama deneyeyim; @okermint , @swantjeundfrieda , @mamoesjka_nl , @mortilmernee

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    Işıl Işıl Tuğba Yüksel - Işıl Işıl Tuğba Yüksel TANIŞ
    Kasım 6, 2019 at 5:39 pm

    […] şimdiden bu kış için hayaller kurmaya başladım bile. Mesela Ayda ile gerçekleştirdiğimiz röportajdan sonra evimden kek kokuları yükselirken, bitki çayım eşliğinde kendime bir diz battaniyesi […]

  • Leave a Reply