Alper Murat Yalçın “Evim benim kalem”

Alper’le ilk karşılaşmamızda bir profilden bu kadar etkilenebileceğimi hiç hesaba katmamıştım. Sanki kitaplığımda olmasını istediğim tüm kitapları o çoktan okumuş, baş ucu kitabı yapmış gibi bir hali vardı. Sanırım onda ki bu Ohhh hayatımda her şeyi yoluna koyuyorum, şu sıradaki projeleri de hayata geçirdik mi değmeyin keyfime der gibi bir hali yok mu sizce de? Benden önce hayallerimi çalan bir kişiyi daha içten içe kıskanıyor olmam bir yana dursun Alper’in keyifle takip ettiğim yaşam sanatı bana pek çok konuda ilham oldu.

“Rahatlığı ve sadeliği seven herkes biraz bohemdir” derken kedisi,köpeği ve bitkileri ile kurduğu yeni yaşamında ev hayatını, gelecek projelerini ve dekorasyon stilini konuştuk.

Seni biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba ben Alper Murat Yalçın. Bir kedi, bir köpek ve 11 bitki ile yaşayan balık burcunda bir adamım. Şu sıralar çalışmıyorum. Sağlık ve perakende sektöründe olmak üzere çok güzel kurumsal firmalarda çalıştım. Yakın zamanda İzmir’e taşındım ve Ege’ye gelince biraz rahatlık çöktü üzerime sanırım,  iş konularını biraz askıya aldığımı söyleyebilirim.

Sosyal medya hesabın üzerinden yeni projelerinin müjdesini vermiştin. 

Çalışmadığım bu süre zarfında yeni projeler planladım. Bunlardan bir tane you tube projesi. Bol gezmeli, bol sohbetli bir you tube projesi var ama daha çok yeni bir proje olduğundan açıklayamıyoruz. Bir başka proje ise yine güzel bir firma ile planladığımız work shop. Bakalım zaman neler gösterecek.

İstanbul’dan başka bir şehre göç etme fikri nasıl gelişti, kendini bu sürece nasıl hazırladın?

İstanbul’dan çok sıkılmıştım. Bitkilerim, köpeğim, kedim onlar da artık orada olmak istemiyor gibiydi. Çok yakın iki arkadaşımla akşam yemeği öncesinde yaptığımız bir lakırdıydı aslında. Bir anda planlar yapıldı ve hadi gidiyoruz demekle başladı herşey. Yani aslında öyle çok da enine boyuna düşündüğümüz bir şey değildi. İzmir’i hep çok sevdim, bugün de simite gevrek diyorum 🙂

Senin de bohem bir ruhun var sanki?

Bohem tarza yakın olduğumu hissediyorum hissediyorum evet. Bu daha çok ev dekorasyon stilimde daha minimal tarzda ortaya çıkıyor. Bitkiler, hasırlar, konforlu alanlar hep ilgi alanımdaydı. Kıyafetlerim her ne kadar renkli görünse de genelde krem, bej, beyaz ve keten tonlarını seçiyorum. Bana kalırsa rahatlığı ve sadeliği seven herkes biraz bohemdir.

Evim benim kalem, evim benim güvenli alanım. Oradan uzak olduğum zamanlar güvensiz hissederim

Murat Alper Yalçın

Ev hayatın, yaşamının ne kadar merkezinde?

Evle olan ilişkim inanılmaz. Çok fazla dışarı çıkmayan, işe gidince evini özleyen birisiyim. En fazla 1 hafta uzak kalabilirim. Her noktasına dokunan, her köşesinde oturan birisiyim. Evim benim kalem, evim benim güvenli alanım. Oradan uzak olduğum zamanlar güvensiz hissederim. Zaten evcil hayvanım olduğu için uzak kalma şansım da yok. 

Şu an yaşadığın evi kurgularken önceliklerin nelerdi?

Evi seçerken önceliğim hayvalarımın rahat olabileceği ve mahalleye hakim olabilecğim bir yerde yaşamaktı. Çok şükür ki aradığım evi kolayca buldum.İzmirde çok güzel bir mahallede, 3+1 bir evde yaşıyorum ve genel olarak yaş ortalaması biraz yüksek. Yolda karşılaştığınızda selam verip, günaydın diyen komşularımdan oluşan bir mahalle kültürü hakim. Ve inanılmaz şekilde yasemin kokan bir sokak. Yaşadığım evin  yüksek girişli olması tercih sebebimdi  çünkü köpeğimin evime rahat bir şekilde girip çıkmasını istiyordum. Mutfağıma masa yerleştirebilmeyi çok önemsiyordum şimdiyse mutfakta koca bir masam olmasına çok seviniyorum. Tek zorluğu 9 metrelik bir koridora sahip olmak ama bunun yanı sıra rahat bir ev olduğunu söylemek mümkün.

Peki evi dekore ederken nelere dikkat ettin?

Evi dekorasyonunda doğru ışık ve renk seçimi benim için çok önemli. Evin sıcak renkler yanstmasını çok önemsiyorum. Beyaz ve beyaza kaçan ışıkları asla sevmediğim gibi olabildiğince uzak duruyorum. Bir de insanlar benim evime gelince rahat olmalı, sıcak ve samimi hisssi vermeli ev. Mesela Friends dizisindeki gibi bir ev hayal ettim çoğu zaman, belki  dekorasyon tarzı olarak örtüşmüyor ama verdiği duygusal his hep bu yönde oldu.

Yakın zamanda evine eklemeyi düşündüğün parçalar neler

Evet,çok eski bir pirinç avize almayı arzu ediyorum. Bununla ilgili şu an ürün arayışlarım var. Bir de bakır ve pirinç tonlarında aksesuarlar ve büyük hasır kilimler ilgimi çekiyor. Sanırım yakın zaman da bu parçaları dahil etsem hiç fena olmayacak.

Şu sıralar takip ettiğin bir dekorasyon sayfası var mı?

Olmaz mı mesela @dekotrend hesabına çok takılıyorum. Süreki gözüm o hesapta diyebilirim.

Son olarak yeniden bir ev dekore edecek olsan bu defa nasıl bir ev tasarlardın?

Bohem tarz  dekorasyon evimin hep bir köşesinde olacaktır diye düşünüyorum. Ama ağırlıklı olarak cottage-farm house stili üzerinde duruyor ilerliyorum. Sıcak ahşap tonları ve eskitilmiş beyaz en sevdiğim dekorasyon parçaları arasında yer alıyor. Ayrıca ilginize çok teşekkür ediyorum.

Sevgili Alper Murat Yalçın’a bu keyifli röportaj için biz teşekkür ederiz. Kendisi gibi bu renkli dünyasına daha yakından göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply