Açık Mutfak Rafları

Bir çoğumuzun evinde tezgah üzerinde dolaplar bulunduğundan, aman ne olacak sanki olmasa da olmaz zaten, toz tutar kullanışlı olmaz diyerek açık mutfak raflarına burun büksek de onları sevmeniz için onlarca neden saymaya ne dersiniz?

Benim için her şey Brooklyn’de yaşayan bir yemek kitabı editörünün mutfağından gördüğüm bir kare ile başladı. Dahası bu fotoğrafta gördüğüm mutfağın benimkine çok benzer olmasıyla diyelim. A ne güzel benim mutfağıma da çok benziyor üstelik derken uygulamayı gözümün önüne getirdim ve birden bire yapıverdik.

İşte Brooklyn’de yaşayan bohem editörümüzün mutfağı

Açık mutfak rafları denildiğinde ilk aklımıza gelen tozlanır düşüncesi, en çok merak edilen konu ise dağınık durup durmayacağı. Eğer evcil hayvanınız mutfağınızda da dolaşıyorsa biraz daha dikkat etmekte fayda var. Ben kedimin mutfağa girmesine müsaade etmiyor olsam da buna rağmen ürünlerimi kullanmadan önce bir sudan geçirmezsem içimin rahat etmediğini söyleyebilirim.

Ohh, ne var ne yok hepsi ortada, ne güzel 🙂

Eğer mutfak işleriyle haşır neşir biriyseniz açık mutfak raflarının sizin için son derece pratik olacağını söylemek mümkün. Sürekli açıp kapamakla uğraştığınız, ya da neredeydi bu diye arama derdiniz ortadan kalkıyor en azından. Yemek kitaplarınız, baharatlarınız, en sevdiğiniz tabaklarınız çanaklarınız size görsel bir ziyafet sunuyor.

Şu kare şeklindeki raflar da iyi bir alternatif olmamış mı?

Her şeyden önce rafların ölçüsünü dileğiniz gibi ayarlayabiliyor olmanız da bu durumu avantaja çeviriyor. Her şey elinizin altında ve ulaşmak çok daha kolay.

Açık mutfak rafları sadece dekorasyona yönelik bile uygulanabilir

Mutfaklarında değişiklik yapmaktan hoşlananlar için açık mutfak rafları dekorasyonel anlamda inanılmaz keyifli. Bırakın objelerin yerlerini değiştirmeyi ya da kullanmayı, sadece sergileme fikri bile sizce de harika görünmüyor mu?

Mutfak koleksiyonumda olmasını istediğim her parçayı bir arada bulundurmuşlar.

Üstelik çok uzun zamandan beri biriktirdiğim bir kap kaçak koleksiyonum var. (Sanmayın ki çoklar, sadece çok sevdiğim parçaları eklemeyi sevdiğimden zaman alıyor 🙂

Uygulama kısmının son derece kolay ve çok uygun maliyetli olacağını söylemiyorum bile. Böylece zaten önceden elimde var olan ikea, koçtaş ve bauhause gibi pek çok yerde bulabileceğiniz açık raf ve raf altlıklarını kullandık. Uygulama kısmının son derece kolay ve çok uygun maliyetli olacağını söylemiyorum bile. Maliyetini göz önünde bulundurduğunuzda o fiyatlara bir dolaba sahip olamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ve bu fotoğraftan inanılmaz etkilenip duvar rengini değiştirmeye heves etmedim desen yalan olur. Amacım biraz daha kitap ve bitki ile bohem bir hava yakalamaktı. Ne dersiniz açık mutfak raflarının kapalı dolaplara nazaran çok daha sıcak ve bohem durmuyor mu? Nihayetinde çok kişiselleştirilebilir ve size mutfağında sanatını konuşturmak isteyen her aşcı gibi çalışma alanı sunma hissi veriyor. Buna rağmen herkes tarafından kabul edilebilir bir seçenek mi ondan henüz emin değilim. Nihayetinde yaşam biçiminiz , ne pişireceğiniz ve hangi sıklıklarla mutfağınızın temizliğine ve düzenine ayıracağınız vakitler de önemli bir kriter.

En sevdiğim desende kaseler…
Şu fotoğrafa bakınca içim gidiyor

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply